Çocuğumun nüfus cüzdanı olmadan kayıt yaptırabilir miyim?

15.05.2013 21:16

 Okul yönetimi, öğrenim çağında olup nüfus kaydı bulunmayan çocukları, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde nüfus cüzdanı düzenlenmesi için nüfus ve vatandaşlık müdürlüğüne bildirir ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası temin edilen öğrencilerin kesin kayıtlarını e-okul sistemi üzerinden yapar.


Nüfus müdürlüğüne başvurmanız durumunda çocuğunuz altı yaşını doldurmamış ise doğum tarihinin tespitinde sizin beyanınız esas alınacaktır. Altı yaşını doldurmuş ise çocuğunuzu nüfus müdürlüğüne getirerek, yaş tespitinin resmi sağlık kuruluşlarında yapılması istenecektir. Ancak çocuğun doğumuna ilişkin daha önce sağlık kuruluşlarınca düzenlenmiş doğuma ait resmi bir belgeniz varsa yaş tespitine gerek kalmaz. 

Eşinizle resmi nikahla evli olmadığınız, onun ikinci veya üçüncü eşi olmanız durumunda ya da çocuğunuzun babasının belli olmaması durumunda çocuğunuz sizin bekarlık hanenize, bekarlık soyadınız ile kaydedilebilir. 

Unutmayınız ki çocuğunuzun devletin sunduğu tüm hizmetlerden (sağlık, güvenlik, adalet vb.) yararlanabilmesinin ön koşulu nüfus cüzdanına sahip olmasıdır.