Çocuğumun okul korkusunu yenmesi için ona nasıl yardımcı olabilirim?

16.05.2013 21:03

 * Çocuğunuzu okula gitmeye devam ettiği sürece kendini daha iyi hissedeceği konusunda onu ikna edin. Okula götürüldüğünde mutlaka sınıfa girmesi beklenmemelidir. İlk zamanlar çocuğun tepkileri artar gibi gözükebilir. Ancak okula devam çocuğunuzun okul korkusunda yaşadığı fizyolojik belirtilerin azalmasına yardımcı olur ve sonunda çocuğunuz okula gitmekten yeniden zevk almaya başlar. 

* Okula gitme zamanlarında eskisinden daha kararlı olun: Aile, her şeyden önce okula gitme konusunda çocuğa ödün vermemelidir. "Önemli değil, birkaç gün de okula gitmesin" gibi tavırlar okul korkusunu azaltmaz; aksine okuldan ayrı kalınan sürenin uzunluğuna göre korkuyu artırır. Çocuğunuz okula geç kaldığında, servisi kaçırdığında, mutlaka onu okula göndermek için başka çözümler geliştirin ve okula gönderin. Bazen çocuğunuz kendiliğinden eve dönebilir, bu durumda da yapmanız gereken onu okula geri göndermektir. 
* Okul çalışanlarının yardımını isteyin: Çocuğunuzun öğrenim gördüğü okulun okul rehber öğretmenini ve varsa okul hemşiresini, konu hakkında bilgilendirin. Çocuğunuza uzman desteği almanız için sizi uygun kişi kurum kuruluşlara yönlendireceklerdir. Ayrıca bu durum, çocuğunuzun anlaşılması için yardımcı olur. 
* Okula gitme vakti dışında bir zamanda çocuğunuzla okul korkusu hakkında konuşun. Okul korkusu hakkında çocuğunuzu suçlamayın ya da küçümsemeyin. Bu durumun birçok çocuk tarafından yaşanabildiğini ve zaman içinde kendisini mutlaka daha iyi hissedeceğini anlatın. Okula giderken vedalaşma süresi olabildiğince kısa tutulmalı ve ayrılıkların doğal olduğu söylenmelidir. 
* Çocuğunuzun akranları ile zaman geçirmesine yardımcı olun: Okul korkusu olan çocuklar, okul dışında daha çok aileleri ile zaman geçirmek, evde oynamak, odalarında yalnız olmak ya da televizyon seyretmek vs. isterler. Birçoğu geceleri arkadaşlarının evinde kalamaz, hemen eve dönmek isterler. Böyle durumlarda çocuğunuzu akranları ile vakit geçirmesi için teşvik edin. 

Okul korkusu mutlaka bir çocuk psikiyatrisi ya da psikolog tarafından değerlendirilmelidir. Bu hastalığın tedavisinde, çocuğun bireysel tedavisi yanında aile tedavisi de gerekebilir. Bu nedenle, okul korkusu olan bir çocuğunuz varsa öncelikle hastanelerin Çocuk Ruh Sağlığı Bölümlerinden yardım almanız önerilir.