Çocuğumun okulda başarılı olması için neler yapabilirim?

16.05.2013 21:27

 * Öğrenci olmanın ön koşulunun ders çalışmak ve okula devam etmek olduğu konusunda çocuğunuzu bilgilendirin. Çocuğunuzu gözlemleyin ilgi ve yeteneklerini geliştirebilmesi için onu yönlendirin. 

* Başarı konusunda çocuğunuzu cesaretlendirin. Başarısızlıklarına değil başarılı olduğu derslere ve alanlara yoğunlaşmasını sağlayın. Çünkü bu alanlar çocuğunuzun yetenekli olduğu ve ilgi duyduğu alanlar olabilir. İnsanlar arasında bireysel farklılıklar olduğunu hatırlayarak başkalarıyla kıyaslamayın. 
* Başarısızlığı karşısında paniğe kapılmayın, nedenlerini araştırın ve çözümü çocuğunuzla birlikte geliştirin, öğretmenine veya okulun varsa rehberlik servisine danışın. 
* Çocuğunuzun meraklı olması, soru sorması, araştırma yapması ve yeni fikirler ortaya atması desteklenmesi gereken bir özelliktir. Sorularını yanıtlamaya gayret gösteriniz veya bilgiye ulaşmasına yardımcı olunuz. 
* Evde çalışabileceği rahat bir mekan sağlanmasında destek olabilirsiniz. Öncelikli işinin okula hazırlanması ve ödevlerini yapmasıdır. Onun evdeki işlere destek olmasını isteyecekseniz ödevlerini bitmesini bekleyin. 
* Okul ve yakın çevresinde internet kafe, kafe gibi mekanların olumsuz etkisinden çocuklarını korumak için, bu tür mekanlarda ortaya çıkabilecek psikolojik, sosyal ve fiziksel zararlar konusunda çocuğunuza bilgi verebilir, okula devamlarını yakından takip edebilirsiniz. 
* Çocuğunuza her durumda senin arkandayım, seninle ilgileniyorum mesajını verin. 
* Her aşamada çocuğunuzun gelişimi konusunda okul müdürü, öğretmen ve psikolojik danışman/rehber öğretmenle işbirliği içinde olun.