Çocuk Gelişimi

09.05.2013 23:47

 TANIM

0-6 yaş grubu çocukların bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine yardımcı olan, çalışma alanı ile ilgili materyalleri hazırlayan kişidir.

GÖREVLER

Çocuk gelişimi meslek elemanı; Okul öncesi eğitim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında, çocuk kliniklerindeki oyun odalarında çocuklara drama, resim, müzik, bilgisayar ve bedensel gelişim çalışmaları yaptırır. Eğitim ve öğretiminden sorumlu olduğu çocukların davranışlarını gözlemler ve yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler. Çocuklara model olmak suretiyle, olumlu alışkanlıklar kazandırılarak istenmeyen davranışlara karşı önleyici tedbirler alır. Özel durumu olan çocuklara gerektiğinde öz bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı olur. Gerektiğinde ilkyardım kurallarını uygular. Eğitim etkinlikleri için gerekli bazı basit materyalleri hazırlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Bilgisayar, TV, video, Kukla, kavram ve konu kartları, resimli hikaye kitapları, Renkli karton, elişi kağıtları ve resimli kağıtlar, Oyuncaklar (Dolgu yap-boz oyuncaklar, evcilik oyuncakları, yapı-inşa oyuncakları vb.) Yapıştırıcı, küçük makas, Oyun hamuru, Artık materyeller

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Çocuk gelişimi meslek elemanı olmak isteyenlerin; Çocukları seven ve onlarla birlikte olmaktan hoşlanan, Çocukların duygu ve düşüncelerini anlayabilen, Sevecen, hoşgörülü, sabırlı, Bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen, Coşkulu, dikkatli ve işine özen gösteren, Sorumluluk sahibi, işbirliğine açık ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çocuk gelişimi meslek elemanları ana okullarında, çocuk kreşlerinde, özel eğitim kurumlarında, yuvalarda ve hastanelerin çocuk kliniklerinde, otel ve turistik tesislerin çocuk kulüplerinde görev yaparlar. Çalışma ortamları temiz ve oldukça hareketlidir. Her zaman dikkatli olmak zorundadırlar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir.

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; Meslek yüksekokullarının "Çocuk Gelişimi" programlarında verilmektedir.

Adıyaman Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO

Afyon Kocatepe Üniversitesi Afyon MYO

Afyon Kocatepe Üniversitesi Çay MYO

Gazi Üniversitesi Ankara MYO

Adnan Menderes Üniversitesi Aydın MYO

Balıkesir Üniversitesi Balıkesir MYO

Batman Üniversitesi MYO

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bucak Hikmet Tolunay MYO

Uludağ Üniversitesi İnegöl MYO

Uludağ Üniversitesi Yenişehir İbrahim Orhan MYO

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Çanakkale MYO

Çorum Hitit Üniversitesi Sungurlu MYO

Denizli Pamukkale Üniversitesi Denizli MYO

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Diyarbakır MYO

Edirne Trakya Üniversitesi Keşan MYO

Erzincan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO

Erzurum Atatürk Üniversitesi Erzurum MYO

Erzurum Atatürk Üniversitesi Yunus Emre MYO

Gaziantep Üniversitesi Gaziantep MYO

Giresun Üniversitesi Eynesil MYO

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya MYO

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir MYO

Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO

Kars Kafkas Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO

Kastamonu Üniversitesi MYO

Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO,Develi Hüseyin Şahin MYO

Kırıkkale Üniversitesi Keskin MYO

Selçuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Emet MYO

Malatya İnönü Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO

Celal Bayar Üniversitesi Salihli MYO

Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat MYO

Muğla Üniversitesi Muğla MYO

Ordu Üniversitesi Fatsa MYO

Sakarya Üniversitesi Sakarya Sağlık Hizmetleri MYO

On Dokuz Mayıs Üniversitesi Samsun MYO, Vezirköprü MYO

Harran Üniversitesi Şanlıurfa MYO

Şırnak Üniversitesi Şırnak MYO, Cizre MYO

Namık Kemal Üniversitesi Sosyal Bilimler MYO

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat MYO

Tunceli Üniversitesi Tunceli MYO

Yüzüncü Yıl Üniversitesi van MYO

Beykent Üniversitesi MYO

İstanbul Fatih Üniversitesi MYO

İstanbul Arel Üniversitesi MYO

İsatanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil. MYO

Maltepe Üniversitesi MYO

Çukurova Üniversitesi Adana MYO

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Türkçe, Psikoloji.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Mesleğin eğitimine girebilmek için,

Lise veya dengi okul mezunu olmak, Meslek liselerinin "Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Bakımı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi" alanından mezun olanlar "Çocuk Gelişimi" önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge'leri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilebilirler. Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlar/olacaklar kişilerin ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girmeleri ve yeterli "YGS-4" puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler eğitim ve öğretim süresince aşağıdaki dersleri alırlar;

Genel Kültür Dersleri: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı, Yabancı Dil,

Zorunlu Meslek Dersleri: Okul Öncesi Çocuk Gelişimi, Temel Sanat Eğitimi, Temel Matematik, Temel Kimya, Psikolojiye Giriş, İlkyardım, Okul Öncesi Eğitimde Araç Geliştirme ve Öğretim Teknikleri, Eğitimde Drama, Girişimcilik, Kalite Güvence ve Sanatları, İşletme Yönetimi, Çocuk Edebiyatı, Bilgisayar, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Sosyolojiye Giriş, Diksiyon ve Beden

MESLEK EĞİTİMİ

Dili, Çocukluk Döneminde Sanat ve Yaratıcılık, Oyun ve Oyun Materyalleri, Zihinsel Engelli Çocukların Gelişimi ve Eğitimi, Fiziksel Engelli Çocukların gelişimi ve Eğitimi, Üstün Zekalı ve Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi, Çocuk Ruh Sağlığı,

Seçmeli Dersler: Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayar Öğretimi, Çocukluk Döneminde Müzik, Beden Eğitimi, Kukla Tasarımı dersleri okutulmaktadır.

Öğrenciler, Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Özel Eğitim Merkezleri yaz döneminde tatile girdikleri için mesleki uygulama çalışmasını genellikle güz döneminde 30 işgünü yapmaktadırlar.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara ön lisans diploması ve "Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı" unvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Çocuk gelişimi meslek elemanı; Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim ve özel eğitim kurumlarında çocuk kliniklerinde, otellerde, turistik tesislerin çocuk kulüplerinde çalışırlar. Kamu kuruluşlarına bağlı kreşlerin, özel yuva ve anaokullarının, gündüz bakımevlerinin sayısının artmasıyla çalışma alanı gelişen bir meslektir.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce verilen öğrenci ve harç kredisinden yararlanabilmektedirler.

EĞİTİM SONRASI

Kamu kurumlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurları kanunu hükümlerine göre ücret alırlar. Özel kurumlarda ise genellikle asgari ücretle işe başlarlar. Daha sonrasında alınan ücret kişinin yeteneği ile işletmenin yapısına göre farklılık gösterebilmekte, asgari ücretin 2-4 katı civarında olabilmektedir. Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha fazla olabilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

"Çocuk Gelişimi" ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı' da başarılı oldukları takdirde "Okul Öncesi Öğretmenliği" lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Ayrıca üniversitelerde daha üst düzeyde eğitim görerek öğretim elemanı olabilme olanakları vardır. Çocuk gelişimi meslek elemanı olarak işe başlayanlar başarı durumlarına göre çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerinde yer alabilir ya da kendi işyerlerini açabilirler. Ancak işyerlerinde yükselme imkanı sınırlıdır. Konusu ile ilgili tecrübelerinin olması ve kendilerini geliştirmiş olmaları iş bulma imkanına ve iyi ücret almalarına katkıda bulunur.

BENZER MESLEKLER

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni, Okul Öncesi Öğretmeni, Ana Okulu Öğretmeni.

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

Meslek elemanları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) 2010 Kılavuzu, ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu-2008 Meslek Yüksekokulları ile Açık Öğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2010 Kılavuzu, www.ankaramyo.gazi.edu.tr Web Sitesi Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Ulusal Meslek Bilgi Sistemi https://mbs.meb.gov.tr/

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,

Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.