BAŞARININ ORANI

11.05.2013 23:00

 BAŞARININ ORANI

 

 

 

Hayatta hedeflediği şeyleri bir türlü başaramadığını düşünen bir adam, eski dostu olan yaşlı bir bilgeyi ziyarete gitti. Bilge, çevresindeki insanların kendisinden istifade ettiği son derecece bilgili ve tecrübeli bir insandır.

 

Bilge adama halini hatırını sorduğunda:”Vallahi durumum pek iyi değil. Bir türlü hayatımda istediğim noktaya gelebilmiş değilim. Bakıyorum da, yaptığım işlerin yarıdan fazlasında başarısız oldum. Ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum.”

 

Bilge:

 

“Canın buna mı sıkılıyor”

 

“Maalesef evet. Size akıl danışmaya geldim. Durumumu düzeltmem için ne yapmam gerekiyor acaba?”

 

“Sana tavsiyem bugün evine giderken bir kütüphaneye uğra ve  New York Times’in 1970 yılı arşivini bul ve 930. sayfasına bak. Orada ihtiyacın olan bilgiyi bulacaksın.”

 

Adam bilgenin yanından ayrıldı ve hemen en yakındaki kütüphaneye gitti. Gazetenin 1970 yıllığını buldu ve denilen sayfayı heyecanla açtı. Ama hayal kırıklığına uğradı. Zire. Bu sayfada, beyzbol oyunu ile istatistiklerden başka bir şey yoktu. Dünyanın en iyi beyzbol oyuncuları ve isabet yüzdeleri vardı yıllıkta. Yıllıkta verilen rakamlara göre bu alanda birincilik, Ty Cobb’a aitti. Ty Cobb, kendisine atılan her on topun 3.67’sine isabetle vurmayı başarmıştı. Beyzbol tarihinin en ünlü oyuncularından Babe Ruth bile bu orana ulaşabilmiş değildi.  

 

Adam birkaç gün sonra tekrar bilgenin yanına uğradı ve:

 

“Dediğiniz yere baktım. Ty Cobb, 3.67 yazıyor.” dedi.

 

Bilge hafifçe gülümsedikten sonra:

 

“Gördün mü?” dedi. “beyzbolda topa isabet bakımından bir numaralı oyuncu bile 3.67’de kalmış. Bunun anlamı nedir? Kendisine gelen her üç topun ancak birine doğru düzgün vurabilmiş. Sen ne umuyorsun ki?”

 

Adam başını sallayarak:

 

“Şimdi anladım” dedi, “pek de başarısız olmadığımı, ama beklentilerimi makul bir düzeye indirmem gerektiğini söylüyorsunuz.”