Dış Ticaret Meslek Elemanı

10.05.2013 00:07

 GÖREVLER

Dış ticaret meslek elemanı, uluslararası mal alım-satımı için bağlantılar kurulması, gerekli sözleşmelerin yapılması için gerekli çalışmalarda ara eleman olarak görev yapar, Yurt dışından satın alınan malların zamanında gelmesi için işi sürekli olarak takip eder, Yurt dışına satılacak malların (ihraç mallarının), gideceği ülkedeki firmaya zamanında ve istenilen şekilde teslimi için gereken işlemleri yapar, Yurt dışından alınan malın bedelinin sözleşmeye uygun olarak ödenmesini ve yurt dışına satılan malın parasının da zamanında alınmasını sağlamaya çalışır, Dışalım ve dışsatımla ilgili yasa ve yönetmelikleri sürekli izler.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Bilgisayar, Hesap makinesi, Diğer büro malzemeleri, Yasal mevzuat ve uygulama dokümanları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Dış Ticaret Elemanı  olmak isteyenlerin; Sosyal bilimlere özellikle ekonomiye, ticaret ve büro işlerine ilgi duyan, Ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi, Başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen, Girişimci kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran etkenlerdir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Dış ticaret elemanları büroda çalışırlar. Zaman zaman iş takibi için seyahat etmeleri gerekebilir. İş genellikle oturarak yürütülür. İthalat-ihracat işiyle ilgili işletmelerde görev alanlar gümrüklerde de iş takibi yaparlar.

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleki eğitim aşağıdaki üniversitelere bağlı Meslek Yüksek  Okullarının “Dış Ticaret” programlarında verilmektedir.

Adnan Menderes Üniversitesi Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu,                     

Nazilli MYO,

Afyon Kocatepe Üniversitesi Bayat Meslek YO,Bolvadin MYO,

Bayburt Üniversitesi Bayburt MYO,

Bilecik Üniversitesi Bozüyük MYO, Osmaneli MYO,

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniveristesi Bucak Hikmet Tolunay Meslek Yüksekokulu

Bursa Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

Bursa Uludağ Üniversitesi Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu,

İnegöl Meslek Yüksekokulu, Yenişehir İbrahim 

Orhan Meslek Yüksekokulu

Denizli Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu,

Bekilli Meslek Yüksekokulu,

Buldan Meslek Yüksekokulu,

Çivril MYO

Edirne Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu,

Anadolu Üniversitesi  Eskişehir Meslek Yüksekokulu,

Gaziantep MYO,

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya MYO,

Reyhanlı Meslek Yüksekokulu,

Yayladağı MYO,

İstanbul Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,

Kayseri Erciyes Üniversitesi Kayseri MYO,

Kilis 7 Aralık Üniversitesi  MYO,

Kocaeli Üniversitesi Gölcük MYO,  

Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu,

Konya Selçuk Üniversitesi  Sosyal Bilimler  Meslek Yüksekokulu,

Beyşehir  Meslek Yüksekokulu,

Hadim MYO,

Beyşehir MYO,

Kulu MYO,

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Emet MYO,

Muğla Üniversitesi  Muğla MYO,

Dalaman MYO

Sakarya Üniversitesi  Akyazı   Meslek Yüksekokulu,

Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu,

Geyve Meslek Yüksekokulu, Sapanca Meslek Yüksekokulu,

Pamukova Meslek Yüksekokulu,

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Cumhuriyet MYO, Gürün MYO,

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Şanlıurfa MYO,

Trabzon Karadeniz Teknik Üni. Trabzon MYO,

İstanbul Fatih  Üniversitesi  MYO

İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksekokulu,

İstanbul Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler  Meslek Yüksekokulu,

İstanbul Okan   Üniversitesi  MYO

İzmir Yaşar Üniversitesi MYO,

İstanbul Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI 

Mesleğin eğitimine girebilmek için, Lise veya dengi okul mezunu olmak, Meslek liselerinin “A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen ), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu) , İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama, Pazarlama ve Perakende, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Ticaret liselerini alan ayrımı olmadığı dönemde bitirenler, Ulaştırma Hizmetleri” alanından mezun olanlar “Dış Ticaret” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim Başarı Puanları, okul türleri, Mesleki ve Teknik Eğitim Bölge’leri (METEB) ve mezuniyet yılları dikkate alınarak kontenjan dahilindeyerleştirilebilirler. Meslek liselerin diğer alanlarından veya genel liselerden mezun olanlar/olacaklar kişilerin ÖSYM  tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS)  girmeleri ve yeterli “YGS-6” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ              

Eğitimin süresi 2 yıl olup, teorik ve pratik olarak sürdürülür. Mezuniyet için 30 işgünü staj zorunludur. Uluslararası Ticarette Temel Kavramlar, Genel Muhasebe, Hukuka Giriş, Ekonomi, Temel Bilgi Teknoloji Kullanımı, Ticari Matematik, İş Hukuku, İthalat ve İhracat Mevzuatı, Ticaret Hukuku, Türkiye Ekonomisi, Uluslararası İktisat, Dış Ticaret Muhasebesi, AB- Türkiye İlişkileri, Gümrük Birliği ve Gümrük Rejimleri, Kambiyo Mevzuatı, Finansal Yönetim, Dış Ticarette Bilgisayar Uygulamaları ve  Uluslararası Pazarlama,  gibi dersler görülür.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Dış ticaret ön lisans programından mezun olanlar Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve bağlı birimlerinde görev alabilirler. Ayrıca, meslek elemanları ithalat-ihracatla uğraşan tüm işyerlerinde iş bulabilirler. Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu yoktur. Bankaların kambiyo bölümü meslek elemanlarının çalışabileceği yerlerdir. Avrupa Birliğine girildiğinde bu meslek elemanlarına olan talebin artacağı düşünülmektedir. 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek  Öğrenim Kredi  ve  Yurtlar  Kurumunca  verilen  öğrenci  kredisinden yararlanabilmektedirler.

EĞİTİM SONRASI

Kamu kurumlarında istihdam edilenler 657 sayılı Kanuna göre belirlenen ücreti alırlar.Eğitim sonrası kazanç kişinin yeteneği ve işletmenin yapısına göre asgari ücretin 2-5 katı arasında değişmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

“Dış Ticaret ” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, “Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi,  Lojistik Yönetimi,  Sermaye Piyasası,  Uluslararası Finans, Uluslararası İşletme,  Uluslararası İşletmecilik,  Uluslararası Ticaret,  Uluslararası Ticaret ve Finansman,  Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik”  lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

İşletmeci, Muhasebeci, Bankacı, İktisatçı.

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

Marmara Üniversitesi  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu dokümanları Meslek elemanları, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) 2010 Kılavuzu, ÖSS Yükseköğretim Programları ve Kontenjan Kılavuzu 2008, Meslek Yüksekokulları ile Açık Öğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2010 Kılavuzu, Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili eğitim kurumları, Ulusal Meslek Bilgi Sistemi https://mbs.meb.gov.tr/

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi, 

Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.