Sınav Kaygısı İle İlgili Araştırma Sonuçları

11.05.2013 19:19

 

GÜNDÜZ UYKUSU ÖĞRENMEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR

 

Amerikalı bilim adamları, gündüz uykusunun sadece yorgunluğu almakla kalmayıp, beynin yeni bilgileri öğrenme yetisini artırdığını tespit etti.

Araştırmalarının sonuçlarını Amerikan Bilimsel İlerleme Topluluğu'nun (AAAS) San Diego'daki yıllık toplantılarında sunan bilim adamları, günde 1,5 saat kestiren gönüllülerin kendilerini zorlayan anlama testlerinde daha iyi sonuç aldıklarını belirtti. 

Berkeley'deki California Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, beynin yeni öğrenilecek bilgiler için kısa süreli hafıza süreci oluşturacak yer yaratmak amacıyla uykuya ihtiyacı olabileceği kaydedildi. 

Deneyde, sağlıklı yetişkin deneklere sabahleyin zor bir anlama testi uygulandı ve genellikle tümü benzer notlar aldı. Daha sonra bunların yarısı "siesta" yapmaya gönderildi, ardından da başka bir test yapıldı. Bu sefer uyku çekenler, uyumayanlardan daha iyi sonuçlar aldı. 

Bilim adamları, beynin elektrik faaliyetini kontrol ettiklerinde bu sürecin, derin uykuyla rüya süreci arasındaki bir uyku aşaması olabileceğini ve hızlı göz hareketi olmayan bu aşamada, beynin hippokampüsünde bulunan gerçek temelli hatıraların "geçici bellek"ten ön-yüz korteks adı verilen bölgeye taşındığını düşünüyor.

 

Beş saatten az uyuyan gençlerin yüzde 71’i depresyon hastası; yüzde 48’i de intihara yatkınmış.

 

Amerikalı araştırmacılar, yetersiz uykunun gençlerde depresyon riskini ve intihar düşüncesini artırdığını ortaya çıkardı.

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden bir grup bilimci, 15 bin 659 lise öğrencisi üzerinde yaptığı araştırmada erken uyuyanlara kıyasla geç ve az uyuyan gençlerde intihar etme düşüncesinin yüzde 20 daha fazla olduğu sonucuna ulaştı. 

‘Sleep’ (Uyku) dergisinde yayımlanan araştırma, beş saatten az uyuyan gençlerin yüzde 71’inin depresyon hastası olduğunu, yüzde 48’inin de intihara yatkın olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya liderlik eden Profesör James Gangwisch, “Gençlerin çocukluk dönemlerindeki kadar uykuya ihtiyaçları olmadığı görüşü genel bir kabul ve toplumsal bir beklentidir. Ancak çalışmalar gençlerin daha fazla uykuya ihtiyaç duyabileceğini gösteriyor” diyor. 

Uykunun, modern hayatta fedakarlık edilenlerin başında geldiği, ancak uyku süresinin azaltılmasının duyguları ve uyanıkken yapılan işleri etkileyebildiğini belirten Gangwisch, az uykunun gençlerin gün içindeki stresle başa çıkma becerisiyle akranlarıyla ilişkinlerini etkileyebildiğini söylüyor. Amerikan Uyku Akademisi tarafından gençlere önerilen uyku süresi en az dokuz saat.

Yorumlar

Yorum bulunamadı.

Yeni yorum