SBS Sonucu Yerleştirme İşlemlerinde Okul Puanları Etkili Mi?

09.06.2013 16:52

 Bu yıl Ortaöğretime Yerleştirmede tek sınav uygulanacak. Bu sınav da 8’inci sınıflar için son kez yapılacak.Daha önce 6- 7 ve 8. Sınıf sonunda adaylar sınava giriyordu.

SBS’nin puanı 100-500 aralığı yerine 100-700 aralığında hesaplanacak.

Şimdiye kadar uygulanan sistemde Yılsonu Başarı Puanları, Sınıf Puanlarının oluşumunda yüzde 25 civarında etkili oluyordu. OYP hesaplanırken, 6’ıncı sınıf sınıf puanının yüzde 25’i, 7’inci sınıf puanının yüzde 35’i, 8’inci sınıf puanının yüzde 40’ı alınıyordu. YBP’nin etkisi artıyor. 6-7 ve 8.sınıf sonunda hesaplanacak Yılsonu Başarı Puanlarının yarısı (yüzde 50) doğrudan OYP’ ye eklenecek.

Diğer bir değişiklik de bu yıl YBP hesaplanmasında öğrencinin başarısı diğer öğrencilerle ilişkilendirilmeyecek; yani okuldaki en başarılı öğrencinin başarısından diğer öğrenciler etkilenmeyecek. Bir diğer değişiklik de yabancı dil testinin katsayısının 1’den 2’ye çıkması.

SBS sonuçları 12 Temmuzda

2013 SBS sonuçları 12 Temmuz 2013 tarihinde açıklanacak. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek. Sonuçlar https://www.meb.gov.tr ile https://oges.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanacak.

SBS 2013 sonuçlarıyla Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri,Özel Okullar, Anadolu Meslek Liselerine, kontenjanları doğrultusunda öğrenci alınacak.

Ortaöğretime yerleştirme, öğrencilerin tercih başvuruları, ortaöğretime yerleştirme puanı ve puan üstünlüğü esasına dayalı olarak önceden belirlenmiş kontenjanlara göre yapılacak.